iha video arşiv sitesi
Hakkımızda

Türkiye’nin görüntülü haber servisi yapan ilk ajansı ve ilk özel ajansı olan İHA, 1993 yılında kurulmuştur.

Yurt içi ve yurt dışındaki 145 noktada, kadrolu ve telifli çalışan 1060’yi aşkın personeli ile İHA günde ortalama 300 görüntülü, 1.000 de yazılı ve fotoğraflı haber, 3.500 fotoğraf üretmektedir. 2014 yılında abone sayısını Türkiye’de ve çeşitli ülkelerde 650’den fazla televizyon, çok sayıda gazete, web sitesi, dergi ve kurum olmak üzere yurt içinde 2.000’e ulaştırmıştır. Yurt dışında 500’den fazla TV ve kuruluşa hizmet vermektedir.

5 kıtaya yayılan haber üretimi
Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinden ve dünyanın 35 ülkesinden görüntü, fotoğraf ve haber geçebilme yeteneğine sahip olan İHA, haberlerini abonelerine uydu ve internet üzerinden göndermektedir. Türkiye ve dünya çapındaki 145 görüntü geçiş noktasının yanı sıra çoğu Türkiye dışında 32 tane uplink istasyonu bulunan İHA, bu sayede olayların kaynağına çok hızlı ulaşarak görüntüleri uydu üzerinden tüm dünyaya anında geçebilmektedir.

1996 yılından itibaren yurt dışı bürolarını açmaya başlayan İHA, bugün 5 kıtadaki haber üretimi ve uydu operasyonları ile dünyanın da saygın haber ajanslarındandır. Teknolojik altyapısının güçlenmesine paralel olarak hizmet çeşitliliğini artıran İHA, başta televizyon, gazete ve web siteleri gibi basın yayın organlarının yanı sıra kurumsal müişterilere de çeşitli hizmetler sunmaktadır. Ajans; 11 Eylül olayları sonrasında değişen dünya konjonktürüyle birlikte, faaliyet alanını İran, Irak, Afganistan, Pakistan, Rusya, Yunanistan, Kosova, İsrail, Filistin, Ukrayna ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde yoğunlaştırmıştır. Sonraki yıllarda; Washington, Londra, Atina ve Berlin ofisleri açılarak tam teşekküllü stüdyo ve uplink cihazları ile donatmıştır.

Gelişmiş teknik altyapı
İHA’nın kendi teknik kadrosu tarafından geliştirilen bir yazılım sayesinde, görüntülerin dijital arşivde saklanmasını sağlayan sistem, dünyadaki örneklerinden çok önce işletmeye alınarak 16 yıllık arşivinde 850 binin üzerinde görüntü depolanmıştır. Aynı şekilde, 1997 yılından itibaren 6 milyon yazılı haber ve 15 milyon fotoğraf bilgisayar ortamında saklanmaktadır. Dijital arşivde duran bu zenginliklere internet üzerinden erişilmesine ve kullanıcıların hizmetine sunulmasına imkân verecek bir yazılım üzerinde çalışılmaktadır.

Yazılımı yine İHA tarafından gerçekleştirilen ve 2012 yılında devreye alınan haber otomasyon uygulaması sayesinde de internet erişiminin olduğu her yerden sisteme doğrudan haber girişi sağlanmıştır. Bu yenilik; İHA’nın muhabir ve redaktör ağını birkaç kat daha genişletmiş ve haberin daha hızlı bir şekilde abonelerine ulaştırılmasına katkı sağlamıştır.

Hız ve etkinlik sağlayan yeni yatırımlar
İhlas Haber Ajansı, görüntülü haber ürünlerini, aboneleri olan televizyon kanallarına 1997’den bu yana önce VBI, sonra SDC sistemi ile uydu üzerinden aktarmaktaydı. 2014 yılı içinde profesyonel bir yazılım aracılığıyla görüntü aktarma işlemi internet üzerinden yapılmaya başlanmıştır.

Ulusal ve uluslararası abone ve müşterilere HD (High Definition) görüntü servisi de gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmanın devamı olarak 2015 yılında HD görüntü çekme ve servis etme konusunda altyapı ve kamera alımı yatırımları gerçekleştirilmiştir.